Často slýchám otázku na porovnání reproduktorů Sonos v originálním provedení vůči reproduktoru SYMFONISK, který do svého kabátku obléká IKEA. Samotného mne to zajímalo, proto jsem si ke své chytré domácnosti od IKEA pořídil ještě Sonos One SL, což by dle ceny měl být nejbližší soused k SYMFONISKu. Jaké jsou tyto cenově dostupné Sonosy v porovnání s „originálním“ řešením? Nabízím vám můj osobní pohled a zkušenosti po několika měsících používání obou řešení.

Vnější provedení

IKEA si zakládá na své praktičnosti a stavebnicovém řešení. V balení reproduktoru SYMFONISK tedy najdete vše, co potřebujete pro jeho zprovoznění, včetně UTP patch cordu na připojení do počítačové zásuvky (ten u Ones SL chybí). Jako volitelné příslušenství si můžete přikoupit háčky na uchycení reproduktoru na tyčový systém nad kuchyňskou linku KUNGFORS nebo FINTORP.

Háček pro zavěšení reproduktoru IKEA SYMFONISK
Foto © IKEA.cz

Druhou variantou je neviditelný držák pro uchycení na zeď. Pokud si chcete na reproduktor něco odkládat, určitě použijte přiloženou gumovou podložku, protože povrch reproduktoru je velmi choulostivý.

Reproduktor SYMFONISK na držáku na zeď
Foto © IKEA.cz

Jedná se o jakýsi matný plastový „samet“, který se snadno poškrábe. Navíc na něm celkem ulpívá prach a prakticky nejde pořádně vyčistit. Toto není praktičnosti IKEA, na kterou jsem zvyklý 🙁

IKEA SYMFONISK zaprášený
Po pár otřeních prachu se z krásně černého sametového reproduktoru stane ušmudlaný šedivka

Pokud se Vám nelíbí látkový potah na čelní straně reproduktoru, můžete ho sundat. Ale pohled na plast pod tím s vystouplým ovládacím panel za to myslím moc nestojí, posuďtě sami.

IKEA SYMFONISK bez krytu
Reproduktor SYMFONISK se mi bez látkového krytu moc nelíbí

Reproduktor Sonos One SL je oproti IKEA řešení osazen ještě v menším těle. Místo hranatého designu nabízí příjemně zaoblený tvar. Sice je o poznání lesklejší, ale na druhou stranu z něj prach nebo otisky prstů bez problému odstraníte. Na poličce na mne osobně působí méně rušivě a jeho design je mi celkově sympatičtější. Ale samozřejmě záleží na vkusu každého z nás.

Originální polička k Sonos One vyjde na necelé dva tisíce, takže se určitě nabízí využít alternativy od Flexsonu za necelou tisícovku (obzvlášť výhodné je koupit pár držáků za zvýhodněnou cenu). Navíc tento držák je naklápěcí, takže si zvukový výkon z reproduktoru můžete nasměrovat přesně tam, kam potřebujete.

FLEXSON WM Sonos One
FLEXSON WM pro Sonos One

Hraje lépe IKEA nabo Sonos?

První jsem měl doma reproduktor SYMFONISK od IKEA a na první dojem hrál celkem fajn. Rovnou jsem však nastavil v aplikaci Sonos limit hlasitosti na 80 %, protože na konci rozsahu docházelo opravdu k výraznému zkreslení, které jsem slyšel i já, běžný smrtelník. Jestliže pustíte náročnější skladbu s hutnými tóny (například moje oblíbené cello), bude mít IKEA TRADFRI problém ještě dříve, než při zmiňovaných 80 %. Zkrátka reproduktor SYMFONISK je takový mainstream pro méně náročného uživatele. Určitě bych ho nedoporučil jako hlavní reproduktor tam, kde si chcete vychutnat poslech hudby. Repráček jsem na konec zakotvil v koupelně. Sice pro něj dle výrobce tento prostor není úplně ideální z pohledu vzdušné vlhkosti, ale pokud ho nedáte přímo tam, kde se sráží horká pára, tak to myslím přežije. A pokud ne, menší škoda, než dražšího Sonosu 😉

Nedávno mne oslovila jedna zvýhodněná cenová nabídka na Sonos One SL, kdy jsem tento reproduktor pořídil jen o málo dráž než ten od IKEA. Byl jsem opravdu hodně zvědavý na zvukové srovnání a musím uznat, že originál design a vyladění od Sonos je opravdu znát. Prakticky u jakékoliv skladby mohu jít na maximální výkon, podání je celkově plnější a věrnější. Navíc bych řekl, že Sonos v základním nastavení nedohání líbivost zvuku přehnaným zdůrazněním basů, což IKEA dělá.

Naštěstí z pohledu aplikace Sonos se i reproduktory v kabátu IKEA tváří jako Sonos, takže u nich bez problému poladíte ekvalizér podle potřeby. SYMFONISK podporuje i funkci doladění akustických parametrů Trueplay.

Ovládání

Na reproduktoru SYMFONISK od IKEA můžete pouze měnit hlasitost a pozastavit/spustit přehrávání. Oproti tomu na Sonos One SL je navíc možnost přeskakovat mezi skladbami vpřed i vzad. Případně pokud byste zakoupili dražší variantu Sonos One, budete mít k dispozici i hlasového asistenta.

Ovládací kolečko k repráku IKEA SYMFONISK
Foto © IKEA.cz

Dále se nabízí možnost dokoupit samostatný dálkový ovladač zvuku SYMFONISK, pomocí něhož lze ovládat u jakéhokoliv Sonosu hlasitost, pozastavit/pustit přehrávání i posouvat skladby vpřed/vzad. Ovšem pozor – tento ovladač se však páruje k bráně TRÅDFRI, bez které samostatně nefunguje.

Který reproduktor vybrat?

Osobně nemám jednoznačného vítěze ani poraženého. Každé řešení se hodí pro jiný účel. IKEA má výhodu v levném a jednoduchém uchycení na zeď, rozumnou cenovku, ale horší hudební výkon. Pro menší prostory nebo tam, kde chceme zajistit spíše jen podkresovou hudbu, však určitě plně dostačí. Případně lze reproduktory SYMFONISK využít pro vytvoření zadních kanálů v 5.1 sestavě domácího kina.

I když je Sonos One SL tím nejmenším a nejlevnějším zástupcem z rodiny Sonos, dokáže vaší domácnosti vyplnit kvalitním zvukem s rozumným akustickým výkonem. Samozřejmou daní za to je vyšší pořizovací cena, kterou však doprovází i kvalitnější zpracování a více možností ovládání.

Je pouze na vašich osobních preferencích i finančních možnostech, po jaké variantě sáhnete. Zohledníte-li výše zmíněné poznatky, věřím, že neuděláte ani u jednoho řešení chybu. Navíc oba reproduktory patří do nové generace Sonos 2, takže u nich máte zaručen dlouhý životní cyklus.

Chcete si reproduktory Sonos vyzkoušet na vlastní kůži? Rádi byste i svoji elektroinstalaci povýšili na chytrou? Hledáte vhodný systém, který nativně podporuje integraci multi room audia Sonos? Stačí se mi ozvat a domluvíme vše potřebné.