Uplynul necelý rok od ohlášení práce na novém bezdrátovém PIR čidlu xComfort, než vývojáři v Eatonu tento produkt dokončili, řádně otestovali a pustili do výroby. Mě dorazil v červnu a po několiak týdnech testováníse s vámi dělím o první postřehy a dojmy.

CBMD-02/01 CBMD-02/02
CBMD-02/01 CBMD-02/02

3 způsoby montáže

Pouzdro nového PIR čidla Eaton xComfort funguje jako jakási skládačka. Díky tomuto návrhu nabízí jedno zařízení pod stejným objednacím číslem (CBMD-02/01 pro bílou, resp. CBMD-02/02 pro černou barvu) tři odlišné způsoby montáže:

CBMD-02/01 CBMD-02/02
POvrchová montáž čidla pohybu xComfort

Povrchová montáž

Na zeď přišroubujete základnu podobně, jako jste zvyklí u většiny PIRek. Do ní osadíte vlastní bezdrátový prvek a vše zakryjete kruhovou krytkou. Ta drží na přístroji na čtveřici malých (ovšem dostatečně silných) magnetů.

pohybový bezdrátový senzor xComfort

Zapuštěná montáž

Pokud s umístěním PIR čidla xComfort počítáte již předem a připravíte si pro něj klasickou elektroinstalační krabičku, můžete do ní čidlo umístit a následně opět zaklopit kruhovým víčkem.

CBMD-02/01 CBMD-02/02

Zapuštěná montáž do rámečků standardu 55×55

Nové pohybové čidlo xComfort můžete s výhodou kombinovat s dalšími drátovými i bezdrátovými prvky do jednoduchých i vícenásobných rámečků (západního) standardu 55 x 55 mm. Pro tento účel vlastní přístroj osadíte do montážní krabice a k zakrytí využijete čtvercového adaptéru.

V současné době se bohužel plasty vyrábí pouze v klasické bílé (já říkám smetanové) a černé barvě. Osobně však očekávám, že se brzy dočkáme i dalších odstínů bílé, podobně jako tomu je u hmatníků tlačítek.

Funkční výbava a programování

O systémech domácí automatizace nejen píši, ale také je prakticky oživuji, takže poznám i různé technické detaily z každodenní praxe. Proto u nového PIR senzoru velmi chválím kompletní redesign konstrukce a jeho způsob nastavování. Je skvělé, že se u něj velmi rychle dostanete k programovacím tlačítkům. Odpadá tak velmi zdlouhavé a nepohodlné odšroubovávání vnějšího krytu, jako tomu bylo u staré verze. Současně zmizela řada DIP switchů, kterými se nastavovaly jednotlivé parametry. Nyní vše obstarají dvě programovací tlačítka: prvním se volí nastavovaná funkce, druhým se pak určuje hodnota daného parametru. Uživatel je o všem informován multibarevnou LED ukrytou pod plastovou čočkou. Drobný problém by mohl nastat na prudkém slunci, kdy by nemusel být svit dobře patrný.

Z funkční výbavy zůstalo prakticky vše při starém. PIR čidlo konfigurované přes parametrizační SW MRF stále nabízí dva nezávislé kanály A a B. V základním programovacím režimu pomocí tlačítek a v aplikaci s xComfort Bridge je k dispozici pouze kanál A.

CBMD-02/01 CBMD-02/02

Kanál A spíná na volitelnou dobu (každý pohyb časovač této doby nuluje, tedy pokud se v prostoru stále pohybujete, nedochází k blikání světla, jak tomu bývá u některých levných čidel) a to pouze v tom případě, pokud není překročena nastavená limitní intenzita okolního osvětlení.

Kanál B slouží primárně pro řešení potřeb zabezpečení a spíná vždy na 2 minuty bez ohledu na aktuální intenzitu osvětlení.

Pro oba kanály společně se dále nastavuje citlivost detekce pohybu vlastního PIR senzoru.

V parametrizačním nástroji se nově objevují piktogramy u jednotlivých parametrů, usnadňující orientaci v jednotlivých položkách.

Konfigurace v MRF

V neposlední řadě je možné vypnout optickou signalizaci vysílaných povelů při změně stavu PIR čidla. Podobně jako u nedávno představených magnetů i PIR čidlo barvou světla indikační diody informuje o kvalitě signálu, s jakou ho slyší řízený aktor, resp. o vybití vlastní baterie.

Pohybové čidlo xComfort je od konce června 2020 podporováno i v aplikaci xComfort Bridge, kde jsou přehledně k dispozici všechny parametry s výjimkou využití kanálu B.

Napájení

O napájení bezdrátového pohybového čidla xComfort se stará baterie CR2450, tedy stejná, jako se používá v nových bezdrátových tlačítkách. Raději bych viděl napájení pomocí silnější baterie, protože u tohoto typu prvku lze očekávat častější komunikaci. Výrobce uvádí výdrž až 5 let, čemuž se mi v tomto případě nechce úplně věřit. Po prvním dnu testování a opakovaného programování již začala baterie ukazovat, že je o dílek vybitější. Nutno však uznat, že dostávala pořádně zabrat a po noci, kdy si odpočinula, začala zase hlásit plný stav.

CBMD-02/01 CBMD-02/02

Pokud můžete již v projektu naplánovat přesné umístění PIRka, určitě neuděláte chybu, když mu přivedete střídavé napájení 230 V. Tento prvek totiž podporuje oba typy napájení, což se může hodit při modernizaci klasické instalace na chytrou. Tohoto napájení se využije i při umístění PIR čidla do kombinace do vícenásobného rámečku společně s vypínačem či zásuvkou, kde je již síť 230 V stejně k dispozici. Podle návodu nesmí být vložena baterie do čidla, pokud je napájeno ze sítě. Zatím jsem nezkoušel, co by se stalo v opačném případě, až se to někomu povede, nechť se ozve dole v komentářích 🙂 Bohužel PIRko nedokáže rozpoznat, z jakého zdroje je napájeno. I při zapojení na 230 V se hlásí jako bateriově napájené – stále plně nabité.

Eaton xComfort pohybové bezdrátové čidlo

Závěrem

Osobně jsem rád, že jsme se konečně dočkali výroby nového PIR čidla, kterému předpovídám podobně velkou oblibu u zákazníků, jaká se dostala bezdrátovým magnetickým kontaktům xComfort. Přeci jen každý bezdrátový pohybový senzor se skvělým dosahem a spolehlivou komunikací, který si můžete umístit kdykoliv na libovolné místo, úžasně doplňuje svobodu návrhu chytré domácnosti, kterou Eaton nabízí.

Doporučená prodejní cena senzoru CBMD-02/01 (smetanově bílá) k červenci 2020 je 2490,- Kč bez DPH. Černá varianta je pak o 200,- Kč dražší. Také si ho můžete pořídit v již předkonfigurované sadě (CPAD-00/230) společně se spínacím 10 A aktorem za zvýhodněnou cenu 3390,- bez DPH.

Autor článku je systémovým partnerem Eaton xComfort s certifikací a podporou (nejvyšší partnerská úroveň).

Uvažujete o chytré elektroinstalaci, ale neumíte si vybrat? Chcete naprogramovat chytrý dům?

Ozvěte se a domluvíme vše potřebné.