Chytrá domácnost není jen automatika, vzdálený přístup či propojení technologií. K chytrému bydlení patří i zcela nový pohled na možnosti ovládání. Tuto otázku s klienty při návrhu řešení intenzivně diskutuji a často i předvádím, protože představy o současných možnostech systémových řešení se často nepotkávají se zažitými zvyklostmi z instalací minulého století. Současným trendem je ovládání maximálně zjednodušit a zpříjemnit. Obecně silným tématem jsou vlastní ovládací prvky – a to nejen z pohledu designu, ale i způsobu nejrychlejší interakce mezi uživatelem a systémem. Doba, kdy každé světlo či žaluzie měla svůj vlastní vypínač a vrcholem „chytrosti“ byla možnost totožného ovládání z více míst (za použití nákladné kabeláže) naštěstí již dávno minula. Dnes se běžně kombinuje přímé ovládání jednotlivých prvků, jejich sdružování do skupin či spouštění scénářů. K tomu všemu se skvěle hodí systémové tlačítko, které obslouží řadu prvků z jednoho místa. V neposlední řadě lze snadno přeprogramovat, jak se v čase mění požadavky a situace v domě. Jak takové tlačítko může vypadat popíši na novém výrobku od TapHome.

Provedení a design

TapHome Smart switch black 6 buttons
Černé provedení vypínače se šesti tlačítky

TapHome se nebojí moderních technologií. A to jak ve vlastním řešení chytrého bydlení, tak i v přístupu k jednotlivým komponentám svého systému. Proto není divu, že i jejich nová tlačítka využívají technologie 3D tisku pro vytvoření těla přístroje. Opačný konec – ten mnohem důležitější, který máte denně na očích i na dosah ruky, je taková destička (o rozměrech 8 x 8 cm a tloušťce cca 8 mm) takřka kosmických vlastností… 😊. Dotyková plocha čistých a hladkých linií je totiž vyrobena z materiálu FENIX NTM® od společnosti Arpa. Již jste toto označení někde slyšeli? Ano – jedná se o povrch, se kterým se dnes můžeme potkat na deskách pro výrobu kuchyňských linek, obkladů, ale i některých vestavných kuchyňských spotřebičů či nábytky. TapHome aktuálně nabízí tři barevná provedení – bílé, černé a antracitové. V dohledné době bychom se měli dočkat ještě béžové barvy. Osobně se dále přimlouvám za rozšíření nabídky o povrchy z rodiny FENIX NTM® Bloom, které kromě nových barev nabízí ještě o krapítek přírodnější složení pojidel potřebných pro svou výrobu.

Finta použít pro výrobu tlačítka totožný materiál, ze kterého můžete mít vyrobenu například celou kuchyň, nabízí možnost absolutního sladění interiéru. A to nejen z pohledu barvy, ale i dalších vlastností. Materiál FENIX NTM® se těžko popisuje slovy. Nejlepší je, pokud si ho vyzkoušíte doslova na vlastní kůži (využít můžete i mojí maličkosti s demo kufrem). Vyznačuje se příjemně sametovým povrchem bez odlesků, udržuje se čistý bez otisků prstů (jak se tomu často stává u lesklých skleněných či hladce plastových tlačítek). Materiál je současně velmi pevný a odolává i jemnému poškrábání. Dokonce dle slov výrobce je tento povrch antibakteriální a opravitelný v případě drobných škrábanců.

Jen pro doplnění, TapHome není jediným výrobcem systémových tlačítek pro chytrou domácnost využívajících materiál Fenix. Bohatou nabídku prvků naleznete také u KNX tlačítek společnosti Ekinex, ovšem v naprosto odlišné cenové kategorii. Na TapHome se mi líbí, že si umí najít na trhu skvělá řešení a využít je efektivně a prakticky při zachování rozumných nákladů, čímž se lépe přiblíží běžnému uživateli.

Vlastnosti materiálu FENIX NTM ®

5 je někdy víc jak 6

Kromě volby barvy si před pořízením tlačítek TapHome můžete vybrat i ze dvou možnost rozmístění dotykových ploch. První možností je pětibodové tlačítko, které reaguje ve čtyřech rozích a uprostřed. Druhý typ nabízí 6 plošek, uspořádaných do tří sloupců.

TapHome switch
Rozmístění dotykových bodů v provedení 5 tlačítek

Tlačítka jsou bez mechanických prvků, tedy by se jim vlastně tlačítka ani úplně říkat nemělo. Pro ovládání stačí pouze lehce přiložit prst. Reakce je okamžitá a tichá, avšak ne zcela neslyšná. Důvodem je doplnění drobné akustické simulace stisku, které zatím bohužel nejde v nastavení tlačítka vypnout. Pro situace, kdy je ovládaný prvek (např. světlo) v přímém dohledu od tlačítka, dovedl bych si představit potřebu toto akustické potvrzení deaktivovat. Snad se dočkáme v novější verzi… Na druhou stranu akustická zpětná vazba je opravdu velmi tichá. Moje osobní zkušenost je taková, že ani v noci zvuk stisku neruší a je výrazně tišší než reálný zvuk jakéhokoliv mechanického tlačítka, které doma mám.

Z mého pohledu je pro běžné využití vhodnější čtvercové rozmístění, kde můžete lépe ovládat „po paměti“.

Design dělený na třetiny se hodí spíše pro případ, kdy si máte čas rozmyslet, kam saháte. Tedy například pro žaluzie nebo méně často používaná světla.

Tlačítka jsou ve spodní části vybavena integrovanou LED teplé barvy (2700 K), která je přímo ovladatelná ze systému obdobně, jako jakýkoliv analogový výstup. Takže s ní můžete například pracovat úplně stejně, jako se stmívaným světlem.

K mechanickému provedení mám pro TapHome jeden nápad na zlepšení: tím, že tlačítko je vyrobeno vcelku, určuje poloha noční LEDky orientaci tlačítka na zdi. U šestibodového rozmístění se tedy očekává svislá orientace dělících pruhů na tlačítku, tedy že se ovládají např. 3 samostatné celky vždy stiskem nahoře a dole. Pokud by uživatel preferoval rozdělení vodorovné, tedy každý prvek ovládat stiskem vlevo a vpravo (např. stropní světlo na horní třetině tlačítka, světlo na stěně uprostřed a v dolní části tlačítka mít naprogramováno ovládání rolety roleta), vycházel by svit LED do boku. Z tohoto důvodu by bylo fajn rozšířit nabídku ještě o další konfiguraci, zda má mít šestibodové tlačítko svislé či vodorovné provedení.

TapHome vypínač v provedení pěti tlačítek

Na závěr jedna praktická poznámka, která je však obecná pro moderní tlačítka tohoto typu. Z pohledu montáže je potřeba mít opravdu velmi přesně připravené krabičky ve zdi a dobře provedenou omítku. Tím, že tlačítka nemají žádné rámečky, které by dokázaly zakrýt případné nepřesnosti, není velký „manévrovací“ prostor při osazení tlačítka. Osobně jsem si při přípravě tohoto článku vyzkoušel montáž do vykrouženého otvoru ve slinuté dlažbě a jak ukazují následující fotografie,bylo potřeba přistříhnout boční límec instalační krabičky, aby její kruhové úseče nebyly při bočním pohledu vidět.

Umístění montážní desky dokáže drobně upravit polohu tlačítka
Pro lepší pohled zboku jsem zastřihnul límec montážní krabičky

Funkční výbava a programování

TapHome svá nová tlačítka ne nadarmo označuje jako chytrá (smart switch). Základem je možnost svobodného nastavení jednotlivých vstupů. Zde musím z programátorského hlediska pochválit možnost jednoduchého výběru, který vstup se bude programovat. Přepnete se do režimu rychlého výběru, kdy prostě stisknete na tlačítku odpovídající bod a následně přiřadíte požadovaný ovládaný prvek.

K dispozici je podpora krátkého i dlouhého stisku a nezapomnělo se ani na opakovaný rychlý stisk. Kdo tedy chce, může využít i dvojité či trojité stisknutí rychle za sebou.

Obrázek vlevo ukazuje způsob naprogramování a živý výsledek je patrný z následujícího videa.

Za několik minut programování můžete dosáhnout efektu, který jsem zachytil do krátkého videa. Jedná se o simulaci ovládání stmívaného světla (pro jednoduchost je ve videu jako řízené světlo použita přímo zabudovaná iluminační LED tlačítka, ve skutečnoti by se jednalo např. o lustr) kombinací krátkých (ZAP / VYP) a dlouhých stisků (stmívání).

V druhé části videa je pak naznačena možnost řízení RGB LED pásku jednoduchým, dvojitým a trojitým rychlým stiskem. Pro každý stav je předdefinována barva a intenzita svitu. Závěrem pak pomocí dlouhého stisku LED pásek zcela vypneme.

Na videu je slyšet i akustické potvrzení po stisku tlačítka, která má lépe simulovat mechanický pohyb tlačítka. Přivítal bych, aby tlačítko tento zvuk nevydávalo pro ty dotykové body, které jsou programově v nastavění deaktivována. U čtvercového provedení jsem si v některých případech zvyknul nepoužívat prostřední tlačítko, ale i když je deaktivováno, po dotknutí v tomto místě je vydáno akustické potvrzení.

Konektory pro připojení ke sběrnci a pro externí teplotní čidlo. V dolní části je vidět nepatrná LED v SMD provedení, starající se o noční nasvícení.

Smart tlačítka v sobě dále integrují snímač relativní vlhkosti a teploty a lze k nim připojit i externí NTC čidlo pro měření teploty. Máte-li rozmístěno více tlačítek po místnosti, dokážete průměrováním jednotlivých hodnot velmi rychle a snadno zpřesnit hodnotu měřené teploty. A to jak spočítání aritmetického průměru z jednotlivých teplot, tak i případným vyřazením některých čidel u nevhodně umístěných tlačítek z pohledu tepelného proudění. To je obrovská výhoda oproti jednomu termostatu umístěného napevno v místnosti, kdy v okamžiku návrhu realizace ještě nemusíte přesně vědět, jak se bude šířit teplo prostorem, např. v důsledku proudění vzduchu.

Závěrem

Nová tlačítka od společnosti TapHome považuji za skvělé rozšíření již tak vydařeného systému pro řízení chytrých domácností. Vývojáři v nich dokázali skloubit elegantní design i moderní a pohodlné ovládání při zachování rozumné ceny. Ta je v současné době (únor 2022) 85 EUR s 15 % DPH (tedy cca 2.100 Kč). Při kalkulaci nesmíme zapomínat na to, že se nejedná pouze o programovatelný chytrý vypínač, ale že v sobě zahrnuje funkce měření klimatu a v neposlední řadě je doplněn o uživatelsky stmívatelné orientační LED světlo teplé barvy.

Pokud se vám článek líbil, budu vděčný za podporu mojí tvorby jeho sdílením. Dále jsem k dispozici v oblasti individuálních konzultací vašeho projektu či dalších služeb v oblasti chytrého bydlení. Ozvěte se a domluvíme vše potřebné.