Za více než 10 let, kdy se pohybuji v oblasti chytrého bydlení, jsem se naučil oddělovat robustní systémy předních výrobců od nepřeberného množství různých (často jednoúčelových) řešení. Pochopil jsem, že se nemohu z časových důvodů věnovat všemu, co se na trhu objeví: na internetu, v hobby marketech atp. Tato řešení často mizí z nabídky stejně rychle, jako se objevují. A většinou nabízí kvalitu a službu odpovídající jejich ceně. Na konci loňského roku jsem ovšem učinil zdánlivou výjimku. Zaměřil jsem se na praktickou zkukšenost s řešením IKEA Home Smart. Na řešení, které by mělo zasáhnout výrazně širší procento trhu, než o jakém se doposud snilo všem výrobcům SmartHome dohromady. Ač to na první pohled nemusí být zřejmé, toto řešení není jen tak nějaká “obrandovaná rychlokvaška”. Začněme ale pěkně od začátku…

Jak IKEA ke Smart Home přišla

Společnost IKEA se oblasti chytrého bydlení věnuje již od roku 2012, i když zpočátku to navenek nemohlo být vnímáno jako nějaký ucelený koncept. Možná však znáte první reálné výsledky tohoto snažení – bezdrátové nabíječky, Bluetooth reproduktory a v neposlední řadě spolupráci se společností Sonos v podobě kvalitních bezdrátových reproduktorů za atraktivní cenovku.

Hospodářské výsledky v této oblasti i sledování moderních trendů jistě vedlo společnost IKEA k tomu, že v srpnu loňského roku (2019) přišla s tiskovou zprávou ve které oznamuje, že pro oblast SmartHome vyčlení samostatnou divizi, do které nainvestuje nemalé peníze. Mobilní aplikace pro řízení chytrého osvětlení TRÅDFRI se přejmenovává na IKEA Home smart a vzniká nová kompletní koncepce ekosystému řešícího potřeby běžných uživatelů chytrého bydlení.

Již v této době si manažeři v IKEA zřejmě dobře uvědomovali, že pokud chtějí na trhu obstát v nemalé konkurenci, bude nejlepší spojit své síly s ostatními silnými hráči v této oblasti a náklady na vývoj vzájemně rozprostřít. Výsledkem těchto jednání je vzrušující oznámení z 18. 12. 2019: společnosti Amazon, Apple, Google a Zigbee Alliance vytváří novou pracovní skupinu nesoucí pojmenování Connected Home over IP a jejímiž dalšími členy je mimo jiné třeba Signify (komerčně známá produkty Philips HUE) a také IKEA.

Aliance Connected Home
IKEA se ocitá v zajímavé rodině

Od této doby je celý tento ekosystém v mém hledáčku a nestačím se divit, jakých obrátek tato oblast za několik měsíců nabírá. Popravdě je mi trochu líto dosavadních hráčů, kterým tak trochu ujíždí vlak…

Na počátku roku 2020 nakupuji v IKEA první sestavu prvků na otestování s výhledem, že by poznatky mohly být dobrým materiálem pro článek. Ani ve snu by mne nenapadlo, že výsledkem bude celá série článků věnujících se chytrému bydlení made by IKEA. Toto je první z nich, ve kterém se zaměřuji na základní ovládání chytrých žárovek pomocí bezdrátových tlačítek.

Sada chytrého osvětlení IKEA TRÅDFRI s bezdrátovým vypínačem
Sada chytrého osvětlení IKEA TRÅDFRI s bezdrátovým vypínačem

Prvotní zapojení a párování

Na webu IKEA mne na první pohled nejvíce zaujala sada bezdrátového ovladače a 3 stmívatelných žárovek s paticí GU10 004.065.47 s volitelnou teplotou bílé barvy 2200 (!), 2700 či 4000 K. Tato super sestava, řešící po letech moji touhu po přívětivém a přizpůsobivém světle u jídelního stolu, má cenovku pouhých 999,- Kč s DPH! Půjde opravdu jednoduše přizpůsobit barvu a intenzitu světla aktuální potřebě a náladě? Vydrží LEDky neblikat alespoň jeden večer? Co barva světla a jeho intenzita? Kladu si podobné otázky a nemůžu se dočkat, až bude zboží doma.

Pro první spuštění systému určitě doporučuji pročíst návod na párování ovladače s každou LED. Není na tom nic složitého, pouze je potřeba přiblížit tlačítko k žárovce a správně podržet programovací tlačítko. Pokud máte podobně jako já více LED na jendom elektrickém okruhu, připojujte je pod napětí postupně, ať přesně víte, kterou zrovna párujete. Pokud neradi čtete návody a raději se díváte na instruktážní video, má pro Vás IKEA připravenu celou sérii videonávodů.

Za pár minut byly světelné zdroje v lampách vyměněny i naprogramovány a může se jít testovat.


Bezdrátový ovladač – tlačítko

Dálkový bezdrátový ovladač TRÅDFRI 304.431.24 se mi osobně velmi líbí. Rozměrově i hmotnostně padne akorát do ruky. Jeho decentní provedení se sametovo-gumovým povrchem je příjemné na omak a nešpiní se. Správné natočení poznáte díky vystouplé čárce ve spodní části prostředního tlačítka i po tmě. Sluníčka upravují jas, šipky vlevo vpravo mění barvu světla resp. teplotu bílého světla. To podle toho, jaké LEDky tím ovládáte.

Bezdrátové tlačítko IKEA TRÅDFRI
Bezdrátové tlačítko IKEA TRÅDFRI na lednici. Díky dvojici magnetům na spodní části na ní skvěle drží a přitom jde snadno vyjmout ze základny.

Osobně očekávám, že dřív nebo později se objeví i další barevné kombinace, zatím je k dispozici pouze bílo-šedé provedení.

Součástí tlačítka je oddělitelná základna (taková mistička) s magnetickým dnem. Dále je vybavena otvory na vruty, pokud byste ji chtěli přišroubovat. Tlačítko tak můžete “zaparkovat” kdekoliv, třeba na radiátoru, ledničce, skříňce. Fantazii se meze nekladou, nevede k němu žádný kabel. Tlačítko se do základny vkládá jednoduše a zcela lehce, jako by se do ní přilípne. Drží v ní totiž pomocí dalšího magnetu, který je ukryt ve víčku na spodní straně tlačítka. Síla tohoto magnetu je šikovně vyladěna tak, aby základna držela na kovovém podkladu silněji než vlastní tlačítko v základně. Takže se nestane, abyste tlačítko sundali z podkladu společně se základnou. Prostě drobné praktické vychytávky, na které jsme u IKEA zvyklí 🙂

Tlačítko je napájeno baterií CR2032. Možná bych osobně volil silnější CR2430, ta by nabídla skoro o třetinu větší kapacitu, ale asi pro její použití měli vývojáři svůj důvod. IKEA naštěstí začala prodávat i vlastní baterie typu CR2032 za super cenu. Životnost baterií v tlačítku je uváděna 2 roky, což jsem zatím samozřejmě nemohl otestovat. Určitě však bude záležet na četnosti a způsobu ovládání.

Aby se šetřil odběr z baterky, přechází tlačítko po určité době nečinosti do klidového režimu spánku, ze kterého se probouzí prvním stiskem libovolného tlačítka. Aby se tedy například po ránu vykonala nějaká akce, je potřeba stisknout zapínací tlačítko dvakrát po sobě. Technicky to chápu, prakticky se mi to moc nelíbí.

Má letitá slabost pro bezdrátový systém Eaton xComfort mne navykla tomu, že i bezdrátové tlačítko dokáže reagovat ihned (Eaton totiž úsporu baterií řeší jiným způsobem). Za 2 měsíce používání se mi občas stalo, že tlačítko IKEA nezabralo ani na druhý stisk a povel se provedl až na třetí další pokus. Zatím jsem nevypozoroval přesné souvislosti, proč tomu tak je, ale mám pocit, že se to stává chvíli po tom, co do ovládaných LED přivedeme napájení.

Bezdrátové tlačítko je dle specifikací výrobce určeno a testováno pro použití v koupelně (má krytí IP44, tedy odolnost proti stříkající vodě ze všech směrů, nikoliv však odolnost vůči ponoření!), zátěžové testy jsem zatím nezkoušel 😉 Na spodní straně víčka, pod kterým se ukrývá baterie a párovací tlačítko, je zřetelné gumové těsnění.

Bezdrátové tlačítko IKEA TRÅDFRI
Bezdrátové tlačítko IKEA TRÅDFRI nabízí krytí IP 44. Všimněte si gumového těsnění na spodním šedém víčku (nahoře uprostřed).

Pokud chcete ovládat pouze stmívatelné LED bez možnosti změny barvy světla, stačí používat levnější a menší Dálkový stmívač osvětlení 004.684.32. Osobně jsem zatím nezkoušel, nicméně očekávám podobné chování i vlastnosti, jaké jsem popisoval u předchozího modelu. Budu rád, pokud se podělíte o vlastní zkušenosti v komentářích pod článkem.

Foto © IKEA.cz

LED TRÅDFRI

Stmívatelné LED s možností změny teploty bílé barvy

Vlastním LED světelným zdrojům v provedení GU10 (označení 904.086.03) nemám co vytknout. Svítí velmi pěkně, teploty bílé jsou příjemné, bez zbytečného nazelenalého závoje, se kterým se občas potkáte u neznačkových LED. Maximální světelný výkon dostatečný, většinou ani nejedu na plno.

Hodně jsem byl zvědavý na stabilitu svitu, protože jsem hodně vysazený na jakékoliv blikání stmívatelných LED. Za celou dobu testování nedošlo k jedinému záchvěvu či probliknutí. Evidentně je řízení intenzity přímo v LED lepší cestou než snaha o používání fázově řízených stmívačů v kombinaci s klasickými stmívatelnými LEDkami. Vlastně popravdě jednou mi LED zhasla a po chvíli se zase sama rozsvítila. Těšil jsem se, že konečně budu mít IKEA co vytknout, ale po chvíli jsem zjistil, že se zrovna aktualizoval FW v žárovce… O tom ale podrobněji až v příštím díle.

IKEA sada chytrých žárovek
Bezdrátové tlačítko dokáže obsloužit až 10 LED současně. Tato sestava šla do recenze IKEA Smart Home jako první.

Barevné LED

V další sadě, kterou jsem si pořídil, byly i dvě stmívatelné barevné žárovky TRÅDFRI 004.086.12. Nikdy jsem barevné žárovky nepoužíval, neměl jsem tedy žádná očekávání, pouze jsem byl zvědav na jejich funkčnost a zda mne “barvičky” nějak osloví. Popravdě mne barvičky nechávají stále chladným, nicméně teplé odstíny bílé až oranžové pro večerní svícení z pohledu světelné hygieny a zdravého usínání vítám. Podobně je to asi myšleno i ze strany IKEA, jejich barevné LED totiž oproti řešení od Philips Hue nenabízejí možnost volit v rozsahu kompletního RGB spektra s 16 milióny barev. Osobně mi to však nechybí.

TRÅDFRI Sada s bránou
V této základní sadě jsou dvě chytré stmívatelné barevné LED s paticí E27, bezdrátové tlačítko a brána umožňující ovládání LED žárovek z mobilu nebo tabletu.

Ovládáte-li LED pomocí bezdrátového tlačítka, přepínáte mezi těmito devíti barvami (zakroužkováno):

Barevná paleta chytrých stmívatelný LED IKEA TRÅDFRI

Pro zbylé barvy je třeba do systému přidat bránu a pomocí mobilní aplikace se dostanete i na další nezakroužkované barvy. Přibudou především dva odstíny zelené barvy. O bráně a jejích vlastnostech si povíme v příštím článku.

A jak to celé funguje?

Jak jsem již zmiňoval, v dnešním testu se věnuji pouze základnímu ovládání chytrých žárovek IKEA pomocí tlačítka. Ovšem nejen tak ledajakého, nýbrž bezdrátového. Bezdrátovost pro mne znamená svobodu – v umístění ovladačů v časoprostoru tak, jak zrovna potřebujete. Žádné velké přemýšlení, pokud se časem změní dispozice, žádné sekání, prostě jen přelepíte či přešroubujete základnu od tlačítka. Nebo si ho prostě někam odnesete.

Bezdrátové tlačítko IKEA TRÅDFRI
Bezdrátové tlačítko IKEA TRÅDFRI si můžete „odložit“ třeba na designovém radiátoru. Díky dvojici magnetů ve spodní části na něm skvěle drží a přitom jde snadno vyjmout ze základny.

Prostřední tlačítko slouží pro zapnutí, resp. vypnutí připárovaných svítidel (limit je 10 na jedno tlačítko), horní a dolní hmatník se symbolem sluníčka upravuje jas. Na krátké stisky přepíná skokově mezi sedmi přednastavenými intenzitami. Pokud držíte tlačítko stisknuté delší dobu, jas se přidává, resp. ubírá plynule. Tedy – skoro plynule, trochu jsou vidět takové houpavé přechody mezi jednotlivými kroky. Osobně jsem se naučil využívat spíše krátké stisky, večer si třeba “ťuknu” 2x rychle po sobě, abych ubral intenzitu a následně jednou doleva, abych přepnul na extra teplou bílou barvu. Tím se dostáváme k poslední dvojici hmatníků se symboly šipek, které skokově přepínají mezi předdefinovanými barvami, resp. teplotou bílé barvy. To podle toho, jaký druh chytré LED IKEA právě ovládáte. Pokud u jasu narazíte na krajní polohu (max / min hodnota), další stisky již nic nedělají. Naopak u změny barvy světla se stále točíte do kola.

Jestliže ovládáte skupinu více žárovek pomocí jednoho ovladače, provádí se pokyny skoro ve stejný okamžik – každá LED zareaguje v malinko jiném okamžiku, ale není to nic rušivého.

Pokud by se náhodou rozsynchronizoval stav jednotlivých LED ve skupině a standardním ovládáním pomocí tlačítka by se je nepodařilo opět synchronizovat (rozsynchronizování se mi však nepodařilo docílit, pokud jsem úmyslně jednotlivým LED neodpojoval napájení během ovládání), i na tuto situaci vývojáři z IKEA mysleli: stačí podržet na tlačítku hlavní zapínací tlačítko po dobu alespoň 3 sekund. Následně se všechny napárované LED nastaví do předdefinovaných hodnot – např. na hodnotu jasu 100 % a teplotu bílé barvy 2700 K pro výše popisované LED v provedení GU10.

IKEA uvádí dosah ovladače 10 m v otevřeném prostoru. S novými baterkami jsem naměřil více. Zkoušel jsem vyrazit s ovladačem i ven na zahradu, prosklené dveře s klasickým trojsklem ještě nejsou problém, i tak 10 m prošlo. Stačilo se však schovat za keřík a rázem signál nedorazil. V běžném prostředí domácnosti považuji dosah za přijatelný – typické využití ovladače vidím v rámci místnosti. ZigBee technologie má samozřejmě jiné limity než např. RF systém od již zmiňovaného a mnou oblíbeného xComfortu, u kterého můžete vyrazit s ovladačem na “výlet” po celé zahradě :-). Komu dosah nevyhovuje, může od IKEA pořídit opakovač signálu, který je šikovně vyráběn v kombinaci s USB nabíječkou. Ten prodlouží dosah o dalších 10 metrů. Zatím jsem netestoval, jak pak tato mesh síť funguje. Pokud máte zkušenosti, budu rád, když se o ně podělíte v komentářích pod článkem.

Za jednu z nejdůležitějších vlastností u LED IKEA TRÅDFRI považuji to, že si pamatují poslední nastavení intenzity i barvy světla před vypnutím. A to nejen pomocí tlačítka na dálkovém ovládání, ale především po odpojení napájení. Současně se LEDky po opětovném připojení napájení na toto nastavení rozsvítí. Toho lze s výhodou používat při spínání nadřazeným systemém (nebo klasickým vypínačem, pokud zrovna nemáte celý dům řešený jako chytrý), kdy můžete svícení ovládat tak, jak jste byli doposud zvyklí a pomocí dálkového ovládání IKEA řešíte pouze změnu barvy či intenzity.

Závěrem

Tato recenze na řešení IKEA Smart Home je pouhým úvodem do chytrého bydlení od společnosti IKEA. Z reakcí zákazníků v nových ShowRoomech (kterými jsou postupně jednotlivé prodejny vybavovány) jsem pochopil, že nejsem sám, kdo si toto řešení oblíbil a kdo v něm vidí přínos do moderního způsobu života.

Koncepce chytrého osvětlení od IKEA mne nad očekávání mile překvapila a až na pár drobností mu nemám co vytknout. Působí na mne promyšleně a blbuvzdorně. Bohužel zatím nejsem schopen posoudit dlouhodobou stabilitu výrobku, nicméně vzhledem k příznivé cenové hladině, jakou IKEA nasadila, mohu celé řešení jen doporučit.

V dalším pokračování se můžete těšit na informace týkající se ovládání z mobilní aplikace při využití brány TRÅDFRI i na integraci reproduktorů Sonos. Dále pak na propojení s dalšími systému typu Apple Home Kit či možností hlasového ovládání pomocí Amazon Alexa a v neposlední řadě plánuji srovnání s léty prověřenou technologií Eaton xComfort.

Budu rád za případné dotazy a požadavky na upřesnění informací v tomto článku. Pokud budete chtít pomoci zprovoznit celý systém u Vás doma či prodiskutovat obecné možnosti chytrého bydlení, jsem samozřejmě také k dispozici.


Chcete se dozvědět více o celém konceptu chytrého bydlení IKEA? Pak doporučuji navštívit stránky Produktová podpora pro IKEA Home Smart, kde je vše jasně a přehledně vysvětleno včetně velmi srozumitelně zpracované sekce často kladených otázek. Nutno uznat, že tuto oblast má IKEA dobře zpracovánu.