… aneb hlasové ovládání chytré domácnosti xComfort

Když jsem přibližně před osmi roky začínal v oblasti domácí automatizace, řada mých známých příliš nechápala, co to vlastně taková chytrá elektroinstalace je. S úsměvem vzpomínám na reakci některých z nich: „To myslíš, že když tleskneš, tak že se rozsvítí…?“ Uplynulo pár let a první průkopníci si více čí méně úspěšně lámali zuby nad implementací hlasového ovládání, které v té době bylo ještě v plínkách. A dnes? Umělá inteligence se stává běžnou součástí našeho života – a to nejen ve formě hlasového diktování cílové destinace navigaci…

S radostí jsem proto před několika týdny uvítal informaci, že v poslední aktualizaci Smart Home Controlleru (SHC, nadstavbová programová jednotka řídicí pokročilé funkce systému Eaton xComfort) přibyla podpora pro integraci s hlasovým ovládání na technologii Amazon Alexa. Ještě před oficiálním školením jsem obstaral vše potřebné a systém zprovoznil jak doma v ostrém provozu, tak i v demo sestavě připravené k prezentaci u zákazníků. A zde jsou postřehy po prvních týdnech používání…

Amazon EchoDot

Co budeme potřebovat

Integraci s hlasovým ovládáním Amazon Alexa Eaton podporuje od verze SHC 2.4 (přesný název v administračním rozhraní je Eaton-SHC-7.5-2.4.0). Takže bude nutný upgrade, před kterým si nezapomeňte zálohovat vše potřebné. Případně se můžete s důvěrou obrátit na odborníky 😊

SHC musí mít umožněný přístup z domácí sítě na adresu ověřovacího serveru ssl://a239s9yk6mjhr3.iot.us-east-1.amazonaws.com.

Samozřejmě si je potřeba obstarat hlasového asistenta Amazon a aplikaci Amazon Alexa, pokud doposud nejsou členy vaší domácnosti. Já testoval na zařízení Echo Dot 3. generace v kombinaci s poslední verzí aplikace pro iPhone s iOS verze 12.3.

Propojujeme

Dříve než se pustíte do propojování systému xComfort s Alexou, doporučuji si nejprve vše nachystat na straně xComfortu. Díky tomu se budete moci rovnou nechat provádět průvodcem v systému Alexa při přidávání jednotlivých zařízení.

Ale pěkně od začátku. Vycházejme z toho, že doma již máte funkční chytrou domácnost xComfort a ve Smart Manageru SHC máte naprogramovány pokročilé funkce s definovanými zařízeními (Devices) roztříděnými do jednotlivých zón (Zones). Nyní si je potřeba rozmyslet, které prvky budete mít chtít dostupné v Alexe. Tato zařízení je potřeba přiřadit do nové zóny, která se musí jmenovat „ALEXA“ (kapitálkami, bez uvozovek).

Osobně zatím volím strategii, že příliš řízení nepředávám do Alexy, tu využívám jen jakousi agregaci hlavních, spíše skupinových, povelů. A s radostí využívám toho, že z ní lze spouštět makra definovaná na straně SHC. Z pohledu programátora se toho pro mě tím pádem moc nezměnilo. Alexa vlastně funguje jako další vstupní bod do systému, podobně jako třeba bezdrátové tlačítko s naprogramovanou centrální funkcí. Ostatně sám Eaton upozorňuje na to, že aplikace Alexa nenahrazuje aplikaci xComfort, jež nabízí podstatně více možností. Navíc pokud jste v lokální síti, nemusíte při ovládání prvků v domácnosti komunikovat přes zahraniční cloudové servery (což je mnohem rychlejší a určitě i spolehlivější).

Nyní, když máme alespoň v základu nachystáno, provedeme aktivaci kupónu podporujícího vazbu na systém Amazon Alexa na straně SHC. Cca do minuty se v systému xComfort objeví aktivační klíč, který budeme potřebovat vložit do Alexy při aktivaci nové dovednost (sklil) xComfort.

Pokud se v Alexe dostanete k této obrazovce, máte vyhráno:

Integrace Amazon Alexa s Eaton xComfort SKILL
Úspěšné přidání skillu xComfort do Alexy

Následně již přidáváte jednotlivé prvky, které jste si zadali v SHC do zóny ALEXA a postupujete dle průvodce v aplikaci Alexa.

Přidávání zařízení v Alexa app
Přidávání zařízení xComfort do Alexy

Při vlastním hledání prvků definovaných v Zóně ALEXA na straně SHC se mi občas stalo, že Alexa něco nenašla. Úplně přesně jsem nevypozoroval, v čem by mohl být problém. Většinou stačilo aplikaci Alexa zavřít a po opětovném otevření se importované prvky řádně objevily. Případně bylo potřeba spustit opakované vyhledávání. Každopádně však integraci považuji za jednoduchou a funkční.

Jdeme zkoušet

Otestoval jsem spínání světel a spotřebičů, stmívání světel, vyčítání teploty z termostatu, spouštění maker definovaných na straně SHC a spoustu dalších vychytávek, nejen těch souvisejících s integrací Alexa – xComfort, ale i těch, které nabízí Alexa jako samotná. Bývám tvor kritický a tentokrát bez váhání hodnotím jako milé překvapení a spokojenost.

Obzvláště spouštění maker jsem s výhodou používal pro ovládání stínění, které nepodporuje příkaz STOP a celkově mi zatím přijde jako nejméně dotažené – možná i kvůli technologickým možnostem integrace obou systémů. Všechny rolety/žaluzie se dle výrobce mají ovládat centrálně přes stínící funkci v zóně ALEXA, což mi vůbec nevyhovovalo. Proto jsem si potřebné ovládání stínění definoval pomocí maker v SHC, následně volaných z Alexy.

xComfort Alexa ROUTINE

Přímé hlasové ovládání jednotlivých prvků přímo z Alexy také funguje, nicméně to zatím moc nevyužívám – nejvíce jsem si oblíbil shlukování funkcí a jejich ovládání pomocí tzv. Alexa Sestav (Routine).  Zde si určíte, na základě jakého podnětu se má sestava vykonat a co má obsahovat. Jako podnět jsem používal hlasové ovládání s vlastní definovanou frází. Jak uvidíte v ukázce na konci článku, naučil jsem Alexu na pokyny Good morning, Good night, Hello a Goodbye. Rozpoznávání příkazů i jejich vykonávání bylo bezchybné.

Potěšilo mne, že lze Alexe říci i více povelů najednou a ona je postupně vykoná s hlasovým potvrzením (tím si ušetříte od opakované oslovování Alexa).

Očekávám, že si někteří z vás postesknou nad absencí podpory českého jazyka, nicméně se obávám, že s tímto handicapem se budeme muset ještě na delší dobu smířit. Rozpoznávání slovanských jazyků je poměrně specifickou záležitostí. Pokud Amazon nevyužije znalostí některé společnosti, která má s touto problematikou zkušenosti, bude do vývoje vzhledem k velikosti trhu jen těžko investovat. Ostatně absenci českého jazyka můžete využít k procvičování cizí řeči. Alexu lze naprogramovat tak, že dokáže být v řadě situací celkem upovídaná 😊

S ohledem na nutnost ovládání v angličtině (nebo jiném světovém jazyce, který ovládáte) je potřeba také jednotlivé prvky a scény pojmenovat tak, aby jim Alexa rozuměla.

Užitečný tip: není potřeba prvky přejmenovávat v rámci zařízení definovaných na straně SHC. Zde si je můžete klidně ponechat v češtině tak, jak jste zvyklí. Po importu těchto prvků do systému Alexa je můžete jednotlivě přejmenovat dle potřeby.

Závěrem jedna poznámka pod čarou: Vzhledem k tomu, že jsem během testování prováděl „psí kusy“ a přeregistrovával jsem si aplikaci Alexa mezi více Smart Managery, dostal jsem se do stavu, že mi v aplikaci zůstaly „viset“ zařízení z již nepřipojeného systému. V aplikaci na mobilu se mi tato zařízení nepodařilo odstranit, pomohla až cesta přes webový přístup na adrese alexa.amazon.com. Ze začátku jsem vůbec nevěděl, že existuje i jiná cesta k osobnímu účtu Amazon Alexa. Určitě doporučuji se do něj podívat – funkční výbava je oproti aplikaci očividně jiná a mimo jiné zde naleznete seznam všech nahrávek pokynů, včetně těch, které nebyla Alexa schopna pochopit a poslala je k analýze zaměstnancům Amazonu.

Alexa vyčítá teplotu ze systému xComfort
Zobraznení teploty zóny
Definice routine
Definice routine

Podtrženo, sečteno

Musím se přiznat, že mne mile překvapila jednoduchost, s jakou celý proces integrace proběhl. Pochvala směrem k inženýrům společnosti Eaton, kteří udělali kus pořádné práce za nás systémové integrátory! Samozřejmě napoprvé vám to nějaký čas zabere, pokud si budete chtít projít celý proces sami.

A jak celé ovládání může vypadat? Místo řady popisných vět jsem připravil jednoduché video ukazující ovládání na malé části mojí prezentační demo sady. V aplikaci Alexa jsem nachystal dva scénáře: dobré ráno/dobrou noc a příchod/odchod z domu. Ovládanými prvky bylo stmívané světlo v ložnici, spínané světlo v obýváku a žaluzie (simulované dvoustavovým LED světlem v rozvodnici – na videu vpravo od tabletu). Dále bylo do odchodové funkce přidáno zapínaní/vypínaní bezpečnostních akcí, centrální rozsvěcení/zhasínání, ovládání žaluzií a ovládání hudby hrající přímo ze zařízení Echo Dot. Podobně lze řídit cokoliv dalšího, na co jste ze systému xComfort zvyklí – např. změnu topného režimu.

https://youtu.be/p47cyRTRwz8
Ovládání chytrého domu hlasovým asistentem Alexa

Pokud by se i Vám líbilo ovládat svůj domov pohodlně a chytře, jsem Vám plně k dispozici – radou, pomocí s výběrem vhodné technologie, s dodávkou zboží i kompletním nasazením. Řešení Eaton xComfort realizuji jako dodávky na klíč včetně silné předprodejní podpory i programování skutečně na míru Vašich potřeb.

Za sdílení tohoto článku i komentáře k němu Vám budu neskonale vděčen! 😊

Lukáš Sieger
nezávislý konzultant pro chytré bydlení
systémový partner Eaton xComfort

Nejnovější příspěvky